f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s   GRY | SERWERY GIER | BANNERY
 



 
 


duke.fpp.pl
Podłącz nasz
baner
 





  f·p·p · d·u·k·e | Duke Nukem 3D | Poradniki | Tworzenie plików ANM

Poradniki

Tworzenie plików ANM

Zapewne dobrze znacie filmiki z którymi zetknęliście się w czasie grania w Duke Nukem 3D. Każdy z Was zapewne wie, iż filmy składają się (między innymi) z klatek. W DN3D grafika w formacie PCX stanowi klatki, zaś filmami są pliki ANM. Po przeczytaniu tego poradnika będziecie w stanie sami stworzyć własne intro lub wstawkę pomiędzy kolejnymi epizodami. Wystarczy że posiadacie jakiekolwiek pliki graficzne oraz kilka małych programów (dostępnych do ściagnięcia z naszej strony).

Anm2pcx to niewielkie (20 kb) narzędzie służące do tworzenia plików ANM (rodzaj animacji występujących w Duke'u, np. intro oraz wstawki ). Program pozwala dodatkowo na wyodrębnianie pojedyńczych plików PCX z gotowego już pliku ANM.


Krok I - Przygotowanie materiału na film
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Na początku musisz się zając obróbką graficzną, jako że DN3D posiada ścisłe wymagania pod tym względem. Podstawowym wymogiem jest posiadanie plików PCX o parametrach 320x200x256 (rozdzielczość 320 na 200, maksymalnie 256 kolorów). Jeśli takowych nie posiadasz - nie przejmuj się, gdyż istnieje aktualnie mnóstwo narzędzi do konwersji z popularnych obecnie JPG, GIF oraz BMP do starszego PCX. Ponadto, większość z nich umożliwia dodatkowo zmianę rozdzielczości oraz liczby kolorów, najbardziej znane to IrfanView oraz ACDSee. Zmień każdy plik który masz zamiar użyć do stworzenia swojej animacji, tak aby spełniał powyższy wymóg (rodzielczość 320x200, 256 kolorów). Czasami do tego celu będzie koniecznie skorzystanie z kilku programów (Paint nie obsługuje formatu PCX, ale możesz go użyć np. do zmiany liczby kolorów, poprzez zapisanie jako 256-kolorową bitmapę).

UWAGA: Jeśli po stworzeniu intra okaże się że obraz nie jest wyświetlany prawidłowo (jest np. w odcieniach zieleni, a oryginalny materiał jest w innym kolorze), to przyczyną jest albo użycie wyższej liczby kolorów niż 256, albo niewłaściwa rozdzielczość.


Krok II - Tworzenie pliku ANM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Po konwersji obrazków do formatu PCX zmień ich nazwy (w kolejności z jaką chcesz aby się pojawiały w intrze) według postaci: LOGO0001.PCX, LOGO0002.PCX ... LOGO0010.PCX itd. (gdzie LOGO0001.PCX będzie pierwszą klatką animacji, LOGO0002.PCX - drugą, a LOGO0010.PCX - dziesiątą). Jak widzicie - 4 początkowe znaki określają nazwę, a pozostałe 4 znaki przeznaczone są na ilość klatek (czyli teoretycznie może ich być do 9999). O ile mi wiadomo, co do ilości klatek limit na pewno tyle nie wynosi, ale i tak ze względu na późniejsze rozmiary pliku ANM najlepiej jeśli będzie ich nie więcej niż 255. Teraz umieść je wszystkie w katalogu z anm2pcx i wejdź do trybu MS-DOS. W wierszu poleceń przejdź do katalogu z programem i obrazkami. Teraz wpisz (przykładowo): "anm2pcx j LOGO" - ta komenda połączy wszystkie pliki zaczynające się od nazwy LOGO****.PCX w całość i utworzy jeden wspólny plik LOGO.ANM.

UWAGA: Jeśli stworzona animacja zajmuje więcej niż około 15 Mb (uwierzcie mi, to jest możliwe przy ilości obrazków >= 2500) w trakcie uruchamiania duke3d.exe wystąpi błąd - najprawdopodobniej ma to związek z ograniczeniem bufora zastosowanego w grze, który prowadzi do crash'a DN3D.

UWAGA2: Jeśli w trakcie tworzenia animacji anm2pcx zatrzyma się wcześniej niż powinien (np. w katalogu było 100 klatek, a zatrzymało się już na 30), to najprawdopodobniej albo wystąpiła przerwa w ciągłości nazw plików (przykład: LOGO18.ANM, LOGO19.ANM, LOGO21.ANM - brakuje LOGO20.ANM), albo klatka na której program się zatrzymał jest w niewłaściwym formacie (posiada niezgodne z pozostałymi plikami parametry).


Krok III - Uruchamianie własnego intra
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jeśli plik ANM posiada inna nazwę, zmień ją na LOGO.ANM i skopiuj do katalogu z grą. W czasie startu program najpierw sprawdza pliki znajdujące się w tym samym katalogu, następnie korzysta z duke3d.grp. W naszym przypadku przy szukanie nowych plików natknie się na LOGO.ANM i użyje go zamiast tego standardowego który znajduje się w pliku GRP. Teraz podziwiaj swoje pierwsze własnoręcznie stworzone intro ;)


Edycja gotowych plików ANM
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Umieść plik ANM (np. FPP.ANM) w katalogu z anm2pcx i użyj następującej komendy: "anm2pcx FPP" (bez dodawania końcówki .ANM) - program wypakuje wszystkie pliki PCX z FPP.ANM


Aby lepiej uzmysłowić sobie na czym polega tworzenie animacji w DN3D, polecam zapoznanie się z opisem formatu ANM.


Inne przydatne linki
~~~~~~~~~~~~~~~

Przeglądarki plików ANM:
  • .ANM File Viewer (16 kb)
  • ShowAnim (18 kb)

  • Przykładowe pliki ANM:
  • CRY (36 kb)
  • FPP (20 kb)









  • --------------------------------------
    Autor: Stigi
    Aktualizacja: 09·12·2002 - 01:01



     : DRUKUJ 

         




       


    f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s © 2000-2005 f·p·p productions. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji.
    Przeczytaj reklama z nami, aby dowiedzieć się jak ukierunkować swoje produkty i usługi do graczy.


    Dzisiaj jest Wtorek · 19 Marca · 2024
    Strona wygenerowana w 0.078330 sek.